Haberler
31 Ağustos 2020 ( 75 izlenme )
Reklamlar

Yüz binlerce çalışan 2020 yılını tam maaş görmeden kapatabilir!

Yüz binlerce çalışan 2020 yılını tam maaş görmeden kapatabilir!


31 Ağustos'ta sona eren Kısa Çalışma Ödeneği Cumhurbaşkanı kararı ile iki ay daha uzatıldı. Ekonomideki sorunları firmalara verilecek teşviklerle aşmaya çalışan devlet, çalışanların maaşlarının bir bölümünü İşsizlik Sigortası Fonu'ndan ödemeye devam edecek.

MAAŞ 20 BİN DE OLSA MAKSİMUM 4.380 TL

Kısa Çalışma Ödeneği (KÇÖ) ücretsiz izne çıkmaktan (Devlet ayda 1170 TL ödüyor) daha yararlı bir uygulama olsa da 20 bin TL maaş alan biri bile bu kapsamda ayda en fazla 4.380 TL kısa çalışma ödeneği alabiliyor.

İKİNCİ DALGA ENDİŞESİYLE UZAYABİLİR

Yeni düzenleme ile kısa çalışma ödeneği kasım ayına kadar uzatıldı. İkinci dalga endişeleri ile uygulama tekrar uzatılabilecek.

31 ARALIK 2020’YE KADAR YASAL ZEMİNİ VAR

KÇÖ süresini uzatma yetkisi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın. Temmuz ayında Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edilen yasa ile Cumhurbaşkanı'nın KÇÖ süresini 6 ay daha bütün sektörler için uzatabilecek. Yani KÇÖ'nün 31 Aralık 2020 tarihine kadar yasal olarak uzatılabilmesinin alt yapısı şu anda hazır. KÇÖ bir daha uzarsa böylece mart ayından bu yana kısa zamanlı çalışanlar 2020 yılında sadece ocak ve şubat maaşlarını tam almış olacaklar. Özel sektörde zamlar şubat ayında belli olduğu için çalışanlar zamlı maaşlarını 2020 yılında sadece bir kez almış olacak.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

New York Times’tan Türkiye-Yunanistan gerilimine yorum: Akdeniz’de Taht Oyunları Son anket sonuçları açıklandı Herkeste Olan O Belirti..! İkinci çeyrek büyümesi açıklandı!