Hafta Sonu Sokağa Çıkma..

46296 izlenme02 Eylül 2020
Reklamlar
Hafta Sonu Sokağa Çıkma..

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son dönemde en fazla vaka artış olan illeri açıkladı. Bakan Koca’nın verdiği bilgiye göre, “İstanbul, şu anda daha kontrollü… İstanbul’da ciddi bir artış yok.”

Orta ve Güneydoğu Anadolu’da artış var

Orta Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’da artış var, dikkatlerimiz bu iki bölgede. Ege’de artış yok. İzmir’de kısmi bir artış var ama durum kontrol altında.

En fazla artış yaşanan il Ankara

Sağlık Bakanı Koca’nın verdiği bilgiye göre son dönemde artışın en fazla olduğu il Ankara…

Konya, Kayseri, Urfa, Mardin, Diyarbakır, Erzurum, Batman, Van, Ağrı da artış yaşanan illerimiz arasında…

Mersin ve Manisa’da da artış var ama bu iki ilimizde durum daha kontrollü…

Birkaç gündür Gaziantep, Mardin, Şanlıurfa, Batman düşüşe geçti… Konya ve Diyarbakır stabil oldu, aşağı inmesini bekliyoruz….

İkinci dalga için yeni yasaklar geliyor

Sonbahar ve kış aylarında uygulanması planlanan Koronavirüs tedbirleri şöyle:

– Bundan sonra blok yasaklar uygulanmayacak. Bölgesel yasaklar ve kararlar devam edecek. Nerede sorun varsa orası izole edilecek. İşyerleri ve dükkanlar kapatılmayacak.

– İllerdeki duruma göre hafta sonu sokağa çıkma yasakları ilan edilebilecek.

– Hareketliliği yavaşlatacak kararlar alınacak. Bu konuda 65 yaş üstü ve üniversite öğrencilerine yönelik kararlar etkili olacak. 65 yaş üstü gruplar için belli alanlara girememe yasağı devam edebilecek. Onların bineceği otobüs, gideceği parkın ayrı olması gibi yaklaşımlar sergilenebilecek.

– Dışarıdaki hareketliliği gruplara ayırma planlaması yapılacak. Ara kesmeler uygulanarak virüsün birinden diğerine atlamasının önlemi alınacak.

Okullarda hangi sınıflar okula gidecek?

– En önemli karar, okullar konusunda olacak. Toplantılarda ilköğretimin açık olması, kronik rahatsızlığı olan çocukların evde eğitim görmesi, üst sınıflarda sadece 8 ve 12. sınıfların okula gitmesine sıcak bakılıyor.

Üniversitelerin açılması gündemde değil

Üniversitelerin açılması ise planlar arasında değil. 8 milyon gencin tüm Türkiye genelinde harekette olmasının, yurtların, okul kantinlerinin, okulların çevresindeki kafeteryaların hareketlenmesi anlamına geleceği, bunun da kontrol edilemeyeceği konuşuluyor.

Maske yasaklarının daha da sertleştirilmesi de gündemde.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Barış Atay'a Sal-dırı.!! Genelkurmay Başkanlığı emrine atandıktan sonra Hafta Sonu Sokağa Çıkma.. Ankara Valiliği kamuda esnek çalışma esaslarını belirledi

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Korona olduğunu duyurdu