Haberler
31 Ağustos 2020 ( 79 izlenme )
Reklamlar

Genelkurmay Başkanlığı emrine atandıktan sonra

Genelkurmay Başkanlığı emrine atandıktan sonra


Doğu Akdeniz’de Yunanistan’la yaşanan gerilim, Yunan ordusunun Meis Adası’na askeri yığınak yapmasıyla tırmanışa geçti. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, adanın 1947 Paris Barış Antlaşması’yla silahsızlandırılmış statüde olduğunu hatırlatarak, “Kıyılarımızın hemen karşısında böyle bir provokasyonun amacına ulaşmasına müsaade etmeyeceğimizi vurguluyoruz” dedi.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik de “Yunanistan’ın Meis Adası’nı silahlandırma girişimi yeni bir korsanlık örneğidir. Türkiye’nin kıyılarına silah doğrultmak akılsızlıktır” açıklamasında bulundu.


Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Genelkurmay Başkanlığı emrine atandıktan sonra istifa eden eski Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı, dün akşam Haber Global’de Erhan Ertürk’ün sunduğu Müzakere programında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamayı da eleştiren Yaycı, şunları söyledi:

YUNANİSTAN SAHİPLENMEYE ÇALIŞIYOR

* Üç milin bitişiğindeki ve dışındaki adaların devredilmediği Lozan Antlaşması’nda vurgulanmıştır. Fakat Yunanistan bunların hepsini sahiplenmeye kalkmıştır. Adaları silahlandıran, kara sularını artırmak isteyen, egemenliği devredilmemiş ada-adacıklara sahip çıkmak isteyen, hava sahasını kara sularının  ötesinde genişleten Yunanistan’dır. Bunların hepsi Yunanistan’ın talepleridir.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Korona olduğunu duyurdu ÖTV zammı sonrası hangi araç ne kadar oldu? Barış Atay'a Sal-dırı.!! İkinci çeyrek büyümesi açıklandı!